0212 871 1060

Mesleki Yeterlilik Sınav ve Özel Eğitimleri

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

 6645 sayılı Kanun, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) açısından neler getiriyor?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olmaktadır. Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin belge masraf karşılığı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen esaslar doğrultusunda İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

 Hangi mesleklerde belge zorunluluğu aranacak? Geçiş süreci ne kadar sürecek?

Belge zorunluluğundan bahsedilebilmesi için, MYK tarafından ilgili mesleğin ulusal meslek standardının yayımlanmış olması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerde bu mesleğe yer verilmiş olması gerekmektedir. Tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay içinde bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması gerekmektedir.

2015 ve 2016 yıllarında yayınlanan tebliğler ile 25/03/2017 Tarihinden itibaren toplamda 48 meslekte belge zorunluluğu başlamıştır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.

Sınav ve Belgelendirme ücretleri için devlet katkısı olacak mı? Ne zaman başlayacak?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenir. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilir.

Kişi birden fazla Mesleki yeterlilik Belgesine Sahip Olabilir mi?

Ulusal Yeterlilik Sistemi, kişilerin birden fazla ulusal yeterlilikte belge sahibi olabilmelerini mümkün kılmaktadır. Ancak Fondan karşılanan ücret desteklerinden kişiler bir kez yararlanabilir.

Sınavdan başarısız olan adayların ücretleri fondan karşılanacak mı?

Hayır, sınavlardan başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacaktır.

MYK 48 ZORUNLU MESLEK LİSTESİ

MESLEK ADISEVİYEMEZUN DURUMUŞARTLAR
AHŞAP KALIPÇI3İLKOKULYok
ALÇI LEVHA UYGULAYICISI3İLKOKULYok
ALÇI SIVA UYGULAYICISI3İLKOKULYok
ALÜMİNYUM KAYNAKÇISI3İLKOKULYok
BACA KONTROL PERSONELİ (BACACI)4LİSEYok
BACA MONTAJ PERSONELİ(BACACI)3İLKOKULYok
BETONARME DEMİRCİSİ3İLKOKULYok
BETONCU3İLKOKULYok
ÇELİK KAYNAKÇISI3İLKOKULYok
DİRENÇ KAYNAK AYARCISI4LİSEYok
DOĞAL GAZ ALTYAPI YAPIM KONTROL PERSONELİ4LİSEYok
DOĞAL GAZ ÇELİK BORU KAYNAKÇISI3İLKOKULYok
DOĞAL GAZ ISITMA VE GAZ YAKICI CİHAZ SERVİS PERSONELİ4LİSEYok
DOĞAL GAZ İŞLETME BAKIM OPERATÖRÜ4LİSEYok
DOĞAL GAZ POLİETİLEN BORU KAYNAKÇISI4LİSESadece eğitimlerinin ve/veya önceki çalışmalarının, planlanan deney geçmeyi muhtemel kılacağını gösteren kaynakçıların deneye girmesine izin verilebilir. Kural olarak aşağıdaki şartların birinin karşılanması bunun için yeterlidir: – Plâstik işçisi olarak çıraklığın tamamlanması, – Doğal gaz polietilen boru kaynakçısı olarak en az iki yıl tecrübe (şirket sertifikası), – Doğal gaz polietilen boru kaynakçılar için nitelik belirleme deneyine hazırlık için teknik ve uygulamalı eğitim kursunun tamamlanması.
DOĞAL GAZ POLİETİLEN BORU KAYNAKÇISI3İLKOKULSadece eğitimlerinin ve/veya önceki çalışmalarının, planlanan deney geçmeyi muhtemel kılacağını gösteren kaynakçıların deneye girmesine izin verilebilir. Kural olarak aşağıdaki şartların birinin karşılanması bunun için yeterlidir: – Plâstik işçisi olarak çıraklığın tamamlanması, – Doğal gaz polietilen boru kaynakçısı olarak en az iki yıl tecrübe (şirket sertifikası), – Doğal gaz polietilen boru kaynakçılar için nitelik belirleme deneyine hazırlık için teknik ve uygulamalı eğitim kursunun tamamlanması.
DUVARCI3İLKOKULYok
ENDÜSTRİYEL BORU MONTAJCISI3İLKOKULYok
HİDROLİK-PNÖMATİKÇİ5ÜNİVERSİTEYok
HİDROLİK-PNÖMATİKÇİ4LİSEYok
ISI YALITIMCISI3İLKOKULYok
ISITMA VE DOĞAL GAZ İÇ TESİSAT YAPIM PERSONELİ3İLKOKULYok
İNŞAAT BOYACISI3İLKOKULYok
İSKELE KURULUM ELEMANI3İLKOKUL6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
KAYNAK OPERATÖRÜ4LİSEYok
MAKİNE BAKIMCI3İLKOKULYok
MAKİNE BAKIMCI4LİSEYok
MAKİNE BAKIMCI5ÜNİVERSİTEYok
OTOMOTİV ELEKTORMEKANİKÇİSİ5ÜNİVERSİTEYok
OTOMOTİV MEKANİKÇİSİ4LİSEB sınıfı veya üzeri sürücü belgesi gereklidir.
OTOMOTİV MONTAJCISI3İLKOKULYok
OTOMOTİV SAÇ VE GÖVDE KAYNAKÇISI3İLKOKULYok
OTOMOTİV SAÇ VE GÖVDE KAYNAKÇISI4LİSEYok
PANEL KALIPÇI3İLKOKULYok
PLASTİK KAYNAKÇISI3İLKOKULSadece eğitimlerinin ve/veya önceki çalışmalarının, planlanan deney geçmeyi muhtemel kılacağını gösteren kaynakçıların deneye girmesine izin verilebilir. Kural olarak aşağıdaki şartların birinin karşılanması bunun için yeterlidir: – Plâstik işçisi olarak çıraklığın tamamlanması, – Plâstik kaynakçısı olarak en az iki yıl tecrübe (şirket sertifikası), – Plâstik kaynakçılar nitelik belirleme deneyine hazırlık için teknik ve uygulamalı eğitim kursunun tamamlanması.
SERAMİK KARO KAPLAMACISI3İLKOKULYok
SES YALITIMCISI3İLKOKULMeslek Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatı kapsamında olup söz konusu yeterliliğin elde edilmesi ve mesleğin icrası için Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatında yer alan şartlar geçerlidir.
SIVACI3İLKOKULYok
SU YALITIMCISI3İLKOKULMeslek Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatı kapsamında olup söz konusu yeterliliğin elde edilmesi ve mesleğin icrası için Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatında yer alan şartlar geçerlidir.
TÜNEL KALIPÇI3İLKOKULYok
YANGIN YALITIMCISI3İLKOKULMeslek Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatı kapsamında olup söz konusu yeterliliğin elde edilmesi ve mesleğin icrası için Ağır ve Tehlikeli İşler Mevzuatında yer alan şartlar geçerlidir.
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMCISI3İLKOKULYok
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMCISI4LİSEYok
ASANSÖR MONTAJCISI3İLKOKULYok
ASANSÖR MONTAJCISI4LİSEYok
CNC PROGRAMCISI5ÜNİVERSİTEYok
CNC PROGRAMCISI4LİSEYok
METAL SAÇ İŞLEMECİ3İLKOKULYok
METAL SAÇ İŞLEMECİ4LİSEYok